250 Liralık Asker Aile Yardımı Nasıl Alınır Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çarşamba, 17 Nis 2013 yorum ekle yorumlara git
asker ailesine 250 tl maaş

asker ailesine 250 tl maaş

250 liralık askerlik yardımını hangi aileler nasıl alacak? 250 liralık asker aile yardımı için istenen belgeler nelerdir?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,çocuğu askerlik yapan,kendisi de ihtiyaç sahibi olan ailelere, çocuğu askerde olduğu süre boyunca ayda 250 TL maaş bağlayacaklarını açıkladı.

Peki asker aileleri 250 tl tutarında ki askerlik maaşını alabilmek için yapması gerekenler ve gerekli evraklar neler? Asker yakınları, çocuklarının askerde olduğunu gösteren belge ile birlikte Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarına başvuracak. Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan ve Türkiye’deki tüm ilçelerde teşkilatı bulunan vakıflara başvuru yapanlar, 250 lıralık yardımı alabilecekler. 970 ilçe ve 81 ilde bulunan vakıflara başvuru yapacak olan asker yakınlarının bu haktan faydalanmak için çocuklarının askerde olduğunu kanıtlayan belgeyi ibraz etmeleri gerekmektedir.

Başbakan’ın asker ailesine ayda 250 TL ödeme yapılması için gerekli yasal düzenlemelerin başlatıldığını ve gerekli düzenlemeler tamamlandıktan sonra bu ailelerin başvuru yapması halinde 250 TL maaş bağlayacaklarını belirtti.

Asker Ailesine 250 TL  asker maaşı ne zaman verilmeye başlanacak ve 250 tl’lık asker maaşı için kimler başvurabilecek?

Asker ailelerinin merak ettiği konulardan birisi de daha önce belediyelerin asker yardımlarından faydalananların bu maaştan faydalanıp faydalanamayacakları sorusuydu. Ailenin belediye vb. yerlerden halihazırda yardım alıyor olması 250 TL maaş almaya engel değil.

Asker aileleri hemen vakıflara gelecekler, ‘Benim çocuğum askerde, o gelene kadar geçinecek durumda değilim’ diye başvurmaları gerekiyor. Başvuru yerinde ki  sosyal hizmet uzmanları ailenin talebini yerinde tespit ederek ailenin gerçek durumununa bakıyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Bakanlığa bu ailelerle ilgili veri geliyor. Bakanlık elindeki bütün veri sistemine bakıyor ve uzman raporuna göre aile maaşa başlıyor.

Asker Ailesine 250 TL  asker maaşı ne zaman verilmeye başlanacak sorusunun cevabı ise şöyle;
Gerekli yasal düzenlemenin yapılmasına ihtiyaç olmadığını söyledi, ihtiyaç sahibi asker aileleri başvuru yaptıkları takdirde maaş alabileceklerdir. Aileler, çocuklarının askerliği süresince bu maaşı alacaklar.

Asker çocuğu 250 Lira maaş nasıl alınacak, Asker yakını ailesi maaş başvurusu ne zaman başlıyor

Halen uygulamada olan belediyelerin asker ailelerine yaptığı yardım başvuruları ise şöyle yapılmaktadır.

Asker Yardımı. Askere Giden ve Aileleri Bakıma Muhtaç Olanların Askerlik Yardımı Alması:

Asker Yardım Alma Koşulları Nelerdir ?
Asker ailelerinden muhtaç olanlara yardım hakkındaki 4109 Sayılı Kanun gereğince gerekli şartları taşıyan ve istenilen belgeleri hazırlayan asker ailelerin durumları şehir ve kasabalarda belediyeler, köylerde ise ihtiyar meclisleri tarafından tetkik edilerek gerekli yardım yapılmaktadır. 4109 Sayılı Kanunun madde 7’ye göre yardım yapabilmek için;

 • Yardım isteyeceklerin askerin anne, baba veya çocukları, karısı, kız ve erkek kardeş olmaları,
 • Yardım isteyeceklerin iaşesi er tarafından temin edilmekte bulunması,
 • Mahalli rayice nazaran idare ve ihtiyaçlarını temin edecek ne kendilerinin, ne de askere gidenin geçim vasıta ve olanakları bulunmamak şarttır.

Bu şartlardan herhangi birine veya bir kaçına haiz olmayanlara yardım yapılmaz.

Eş ve Çocuklar İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

 • Askerin eşi adına ikametgah ilmühaberi,
 • Askerin eşinin nüfus cüzdanı,
 • Çocuğu varsa çocuğunun nüfus cüzdanı,
 • Kirada oturuyor ise kira kontratının fotokopisi,
 • Tam kapaklı karton dosya,
 • Evlenme cüzdanı (kendisi)

Not: Er ve eşi adlarına herhangi bir gelir yoksa, erin eşi herhangi özel veya sosyal kuruluşta çalışmıyor ise müracaat edebilir. Asker Ailesi Şefliği tarafından ilgili kurumlardan res’en araştırılacaktır.

Anne, Baba ve Kardeşler İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

 • Askerin babası sağ ise kendi adına muhtardan ikametgah ilmuhaberi,
 • Askerin babası ölü ise annesi adına muhtardan ikametgah ilmuhaberi,
 • Askerin annesinin ve babasının nufus cüzdanları,
 • Askerin kız kardeşleri 18 yaşında veya büyük ise bizzat kendisi nüfus cüzdanı ile, 18 yaşından küçük kız veya erkek kardeşlerin sadece nüfus cüzdanları gelecektir. Erkek kardeşleri 18 yaşından büyük ise ve öğrenci değilse yardımdan faydalanamaz.
 • Tam kapaklı karton dosya,
 • Kirada oturuyor ise kira kontratları fotokopileri,
 • Askerin annesi ve babası boşanmış ise boşanma kararlarının fotokopisi ve
 • Müracaat ederken askerin annesi ve babası ile 18 yaşından büyük kardeşlerinin bizzat gelmesi gerekmektedir.

Not: Anne, baba ve kardeşlerin herhangi bir kuruluşta çalışmaması ve emekli maaşı (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) almaması gerekmektedir. Bilgilerin doğruluğu Asker Ailesi Şefliği tarafından ilgili kurumlardan res’en araştırılacaktır.

Belediyeye Müracaat Etmek İçin Hangi Belgeler Sağlanmalıdır? *

 • Yardım alacak kişilerin son 6 ay içinde bulunduğu belediyede oturması,
 • Bulunduğu ildeki bütün belediyelerden asker maaşı almadıklarına dair Asker Ailesi Şefliği’nin verdiği belgenin onaylanması,
 • Ayrıca Belediyenin Asker Ailesi servisinin vereceği formların doldurularak Askerlik Şubesine ve Muhtara onaylatılması gerekmektedir.

Bu belgeler tamamlandıktan sonra asker aileleri belediyeye müracaat ettiklerinde; Asker maaşı alacak kişilerin mal varlığı araştırılacaktır. Belediye Şefliği tarafından Tapu Sicil Müdürlüğü, Özel İdare, Mal Müdürlüğü, Belediye Emlak Müdürlüğü ve ilgili kurumlarla yazışmalar yapılarak tüm yurtta mal varlığının olup olmadığı ve eğer varsa ne kadar gelir getirdiği araştırılarak uygun görülen ailelere asker yardımı yapılacaktır.

asker maa, asker yardımı nasıl alınır, asker maaşı nasıl alınır, asker parası nasıl alınır
 1. fadime
  Cuma, 17 May 2013 zamanında 07:28 | #1

  seneye benim oğlumda askere gidiyor bende yararlanmak istiyorum bu yardımdan. gelirimiz yok nereye başvurmam gerekiyor?

 2. emine kaplan
  Cumartesi, 24 Ağu 2013 zamanında 16:13 | #2

  askerde oglu olan komsum var.yardim icin basvuru yapmis ama geri cevrilmis.babasi kanser hastasi raporlari var fakat sigortali gorungugu icin kabul edilmemis.nasil yardimci olursunuz bu kisi yardim alabilir mi.tesekkur ederiz

 3. gökhan tayar
  Perşembe, 29 Ağu 2013 zamanında 15:17 | #3

  eşim maş alamıyor 08 25 çocum oldu durumum iyi diyil eşim aylemin yanında kalıyor ben askerlim bitene kadar aadres ordu kumru ergen türkköyü no 8 tel 05443315052 05444328628

 4. mine mutlu
  Çarşamba, 13 Kas 2013 zamanında 11:59 | #4

  geçen hafta eşim askere gitti.askerlik parasna başvurdk valilikten görevliler geldi.eve baktı.kayınpederim bize bakıyor,onun da durumu iyi ama kimseye muhtac olmak istemiyorum.kayınpedermden dolayı verilmeme durumu var mı?

 5. dudu özçerçioğlu
  Pazar, 17 Kas 2013 zamanında 00:12 | #5

  ben başvuru yaptım ama hala hesbıma para yatmadı nerden alcam banka hesabımdan mı başka yerden mi?

 6. feride acay
  Salı, 17 Ara 2013 zamanında 20:58 | #6

  eşim askere gitti bi hafta oldu belediye başvuru yaptım 45 gün sonra gel dedi hiçbirşey yapmadılar kaymakamlık sevk kağıdı istedi götürdm bunu istemiyoruz dedi ne yapacağımı şasırdım çocugum var hiçbir gelirim yok bu maaşa çok ihtayacım var nasıl yapıcamm

 1. şimdilik geri bağlantı yok