Adına Kayıtlı Kaç Hat Var İnternetten Sorgula

Cuma, 01 Şub 2013 yorum ekle yorumlara git

Üzerinize kaç hat kayıtlı

Üzerinize kaç hat kayıtlı yada kullandığınız hatlar kimlere ait bunları internetten sorgularak hemen öğrenebileceksiniz. Peki üzerinizde kaç hat var yada kullandığınız hat kime ait bunu internetten nasıl öğreneceksiniz? Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, açık hat olarak tabir edilen, kişilerin kendi bilgileri dışında, kimliklerinin kullanılarak adlarına cep telefonu abonelik sözleşmesi yapılan hatların önemli sorunlara neden olduğunu ve bunun üzerine internetten sorgulama işleminin yapılabileceğini belirtti.

İnternetten üzerinize kayıtlı hatları kısa sürede öğrenebilmenizi gerektirecek 3 önemli neden bulunmaktadır:

İlki, başta Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere, güvenlik teşkilatlarının talep ettiği hatlara ilişkin yazılı isteklerde, hattın abonesinin kime ait olduğunun gerçeği yansıtmaması.

İkinci sebep ise haksızlığa uğrayan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi. Kendi bilgisi dâhilinde olmadan üzerlerine hat açılan kişilerin sayısı, yeni yöntem sayesinde en aza inecek.

Üçüncü sebep ise iletişim sektörüne ait güncel ve doğru verilerin elde edilmesi.

Bu uygulamanın ne zaman aktif olacağı hakkında ise Bakan yıldırım kısa sürede yanıtını verdi.

BTK, hat sorgulama sitesini bugünden itibaren kullanıma sundu. Artık dileyen herkes, TC kimlik numarası ve adına kayıtlı bir hattın Gsm numarasını girerek, adına kayıtlı başka cep telefonu hattı var mı öğrenebilecek.

BTK kayıtlı hat sorgulama işlemi şu şekilde yapılacak:

1- Önce https: //hat-sorgulama.btk.gov.tr/sorgu.php adresini internet tarayıcımızda açmamız gerekecek.

2- Hat sorgulama ekranından TC Kimlik numarası, o kimlik kullanılarak alınmış bir Gsm hat numarası ve şu an hangi operatörde bulunulduğu bu ekrandan belirtilecek. Operatörü belirtmek için operatörünüzün logosuna tıklamanız yeterli olacak.

3- Güvenlik kodu ilgili kutucuğa yazılacak ve Şifremi gönder butonuna basılarak cep telefona SMS gelmesi beklenecek.

4- Cep telefonunuza şifre geldiğinde karşınıza çıkacak ekranda bu şifre ile ekrandaki doğrulama şifresiniz yazmanız gerekiyor. Daha sonra “Hatlarımı Listele” butonuna basarak adınıza kayıtlı hatları sorgulayabilirsiniz.

5- 3. ve son ekranda karşınıza adınıza kayıtlı hatların listesi ve hangi operatörde oldukları bilgisi gelecek. Eğer kullanmadığınız ya da bilginiz dışında adınıza alınmış hat olduğunu düşünüyorsanız, nüfus cüzdanınızla birlikte ilgili operatörün işlem merkezlerine uğramanız gerekecek. Tabi hat adına ait borç varsa o borçları da ödemeniz istenebilir. Bu durumda o hattın nasıl açıldığını ilgili operatörden soruşturmanız gerekecek.

BTK, adınıza kayıtlı hat sorgulama servisini bu yönde kendilerinden habersiz Gsm hattı açıldığı yönünde gelen şikayetler üzerine devreye aldı. Böylece operatör operatör gezmektense, tek bir adres aracılığıyla adınıza kayıtlı hatları internetten sorgulatabilirsiniz.

Şu uyarıyı yapmakta da fayda var. BTK’nın bu hat sorgulama servisiyle yalnızca cep telefonu hatları sorgulanabiliyor. Üzerine herhangi bir bir cep telefonu hattı olmayanların turkiye.gov.tr üzerinden TC Kimlik numaralarını kullanarak sorgulama yapabilmeleri ise daha sonra devreye alınacak.

Yani üzerinizde bir hat yok ama olup olmadığını merak ediyorsanız, bu sistem şu an için işinizi göremeyecek.

İnternetten Üzerinize Kayıtlı Hatları Sorguluma

Kullandığınız Hat Birbaşkasının Olabilir?

Kullandığınız Hat Kime Ait İnternetten Sorgulama
üzerime kaç hat var, üzerime kayıtlı telefon hatları, üzerime kayıtlı kaç hat var, üzerime kaç tane hat var
 1. davut aydın
  Çarşamba, 02 Oca 2013 zamanında 17:09 | #1

  benim adına kayıtlı olan hatlar listesi

 2. baybars
  Pazar, 13 Oca 2013 zamanında 20:27 | #2

  Üzerime kayıtlı 2 adet hat var’ bunlarda benim kullandıgım hatlar zaten’ sorun yok çok şükür…

 3. şahin karakabak
  Salı, 15 Oca 2013 zamanında 16:38 | #3

  adıma kaç telefon hattı var

 4. mehtap
  Salı, 15 Oca 2013 zamanında 23:41 | #4

  2007 yılında savcılığa çağırıldım çalıntı cep telefonu kullanmaktan fakat ne telefon nede hat benim tanıdığım bir numara değidi. o zaman üzerime kayıtlı numaralar olduğunu öğrendim. on tane kontürlü hattım varmış.usanmadan o numaraları tek tek arayıp numaraların benim üzerime kayıtlı olduğunu değiştirmelerini istedim tabi hiç birinin de haberi yoktu.bu arada en büyük hayalkırıklığını turkcell yaşattı kaç defa müşteri hizmetlerini aradım abone merkezine gittim. hepsi de topu diğerine attı.müşteri hizmetleri tam bir faciaydı hatları iptal etmediler anlayacağınız.şimdi bakıyorum üç hat var üstüme biri benim diğer ikisini kim kullanıyor bilmiyorum.sonunda onlar da pes ederler. numara taşıyamazlar ya da kimlik gerektiren durumlaran yararlanamazlar.iptal ettirmek istesem yine aynı durumları yaşayacağım. ne yapmalıyım?

 5. aykut
  Çarşamba, 16 Oca 2013 zamanında 10:56 | #5

  ögrenmek ıstıyorum

 6. f.şenol önal
  Perşembe, 17 Oca 2013 zamanında 19:08 | #6

  benim adıma kayıtlı büyük bir liste çıktı toplam hat sayısı 324 hat çıktı çıktı aldım şimdi yani yarın savcılığa başvuracam

 7. mustafa
  Pazartesi, 28 Oca 2013 zamanında 20:11 | #7

  adıma kayıtlı kaç hat var

 8. muhammet
  Cuma, 08 Şub 2013 zamanında 18:56 | #8

  Üzerinize ait olup kullanmadiginiz hatları iptal ettirin.iptal ettiremezsinizde farklı operatöre taşiyin .ücretsiz.böylece o kişi kullanamaz.unutmayin kendi adına hat kullanmsyan şucludur.ve haksızdır.dürusse versin kiimligini allsin kullansın.

 9. mustafa
  Pazartesi, 25 Şub 2013 zamanında 21:40 | #9

  üzerime kayıtlı kaç hat var

 10. Derman Soylu
  Salı, 26 Şub 2013 zamanında 18:27 | #10

  kac hat var benim adima

 11. dermensız kızz
  Perşembe, 14 Mar 2013 zamanında 22:22 | #11

  ya benim üzerime kaç tane hat kayıtlı nasıl ögrenecegiz :(

 12. musa
  Pazar, 24 Mar 2013 zamanında 19:53 | #12

  kanunda yanlışlık var, ad soyad ve tc nosuyla sorgulama olması lazım üstüne kayıtlı hat olmayan 80 yaşındakı insanların öğrenmesi nasıl olacak

 13. ZİYA
  Pazartesi, 25 Mar 2013 zamanında 17:37 | #13

  dermansız ara yardımcın olayım

 14. memet
  Çarşamba, 27 Mar 2013 zamanında 13:38 | #14

  ya anlamıyorum ustumde 5 hat acılmıs ne yapacagım

 15. seyfettin
  Pazartesi, 26 Ağu 2013 zamanında 20:34 | #15

  benim hat başkasının üzerine nasıl üzerime alabilirim.

 1. şimdilik geri bağlantı yok