Dul Kadına Çifte Maaş Nasıl Alınır?

Perşembe, 13 Ara 2012 yorum ekle yorumlara git

dullara çifte maaş

Geçenlerde yargıtay dul kadınların çifte maaş alabileceğine karar verdi. Kocası ölen kadının kocasından kalan maaşı alırken, babasının da ölmesi halinde babasından da maaş alarak çifte maaş alma hakkını kazanmasına yönelik karardı. Dul kalan Bayanlar babalarından da kalan maaşı alabilmek için Sgk’ya koştular. Peki dul kalan bayan ikinci maaşı nasıl alacak nereye başvuracak ve çift maaş için izlemesi gereken yollar neler

SGK,mahkeme kararına uyarak 6 Ağustos 2003 öncesindeki 50 bine yakın dul kadına hem kocasından hem de babasındanmaaş bağlayacak.

Yargıtay, 6 Ağustos 2003’ten önce hak sahibi kız çocuklarına bağlanan gelir ve aylıkların, evlenme ve çalışmahalleri hariç geri alınamayacağını hükme bağlandığı için 6 Ağustos 2003’ten önce ölen babası nedeniyle hak sahibi olan davacının, eşinden ölüm aylığı alsa bile babasından da ölüm aylığı alabileceğine karar verdi.

2008 SONRASI YARARLANAMAZ

Ölen eşi üzerinden dul aylığı alan bir kadın, daha önce ölen babasından da yetim aylığı alabilmesi için farklı sigorta kurumuna prim yatırılması gerekiyordu. Yargıtay’ın dul kadına ikimaaş kararının ardından bir dosya hazırlayan SGK bürokratları, hakimlere ziyarette bulunacak. Gerekçeli kararın ardından yapılacak ziyarette 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu‘nun ‘babasından aylık bağlanan kadının, kocasından da aylık almaya hak kazanması halinde, bu aylıklardan yüksek olanın ödeneceği, bu nedenle yalnızca eşinden aylık alabileceği’ maddesi hatırlatılacak. Söz konusu kararın ‘kişiye özel, münhasır’ olduğu yönünde brifing verilerek, “21. Hukuk Dairesi’nin verdiği karar 6 Ağustos 2003 öncesindeki dul kadınları kapsıyor. Bu durumda 7 Ağustos 2003 ile 1 Ekim 2008 arasındaki dul kadınlara haksızlık yapılıyor. Yargı eliyle eşitsizlik dağıtmamıza izin vermeyin” denilecek. Söz konusu kararın genele teşmil edilmesi halindemaaş sisteminin de alt üst olacağını ve sosyal güvenlik kara deliğini artıracağı mesajı hakimlere verilecek.

MAAŞ İÇİN MAHKEMEYE GEREK YOK

Yargıtay hakimlerinin kararlarından geri dönmemeleri halinde Sosyal Güvenlik Kurumu, mahkeme kararına uyarak 6 Ağustos 2003 öncesindeki dul kadınlara hem kocasından hem de babasından maaş bağlayacak. Söz konusu kişiler iki maaş alabilmek için iş mahkemelerine başvurmadan SGK’ya müracaat ederek maaşlarını alabilecek. Uzmanlar iki maaş alabilecek 50 bin dul kadın olduğu tahmininde bulunuyor.

dul maaşı nasıl alınır, dul kadın kendi magşını alırken ölmuş babasının magşınıda alabilirmi, dul maaşı alma şartları, kocasından maş alan dul ölen babasınım maaşını alabilir mi
 1. ibrahim
  Pazartesi, 23 Eyl 2013 zamanında 19:43 | #1

  merhaba,

  Benim annem 1954 doğumlu ev hanımıdır. Eşi 1982 vefatından dolayı bağ kur maaşı alıyor. Annemin babası bağkur emeklisi 15 gün önce 2013 yılında vefat etti. Bağkurdan çift maaş alabiliyormu??? İnternetten biraz araştırdım. Fakat dava yoluyla alınabil iniyormuş. Fakat tam net bir bilgiye ulaşamadım. Şimdiden bilgileriniz için teşekkür ederim.

 2. saban kürekçi
  Cumartesi, 28 Eyl 2013 zamanında 22:12 | #2

  hem babadan hem eşten maaş alınacakmı.annem ölen babasından maaş alabilirmi.

 3. hayriye güler
  Perşembe, 31 Eki 2013 zamanında 18:57 | #3

  beyimden bağkur dul maaşı alıyorum babam yeni vefat etti babam ssk emekli babamdanda maaş alabilirmiyim

 4. serpil demir
  Salı, 05 Kas 2013 zamanında 12:16 | #4

  EŞİM 1988 YILINDA SSK LI OLARAK VEFAT ETTİ VE BEN EŞİMDEN DOLAYI DUL MAAŞI ALMAKTAYIM BABAM İSE 1996 YILINDA SSK LI OLAK VEFAT ETTİ BEN DAHA SONRALARI SSK YA BAŞ VURMAMA RAGMEN BİR CEVAP GELMEDİ VE MAAŞ BAGLANMADI EN SON 2012 YILINDA YİNE BAŞ VURDUM VE RED CEVABINI BU SEFER YAZILI OLARAK VERDİLER ŞİMDİ BEN BABAMIN MAAŞINI ALMAK İÇİN NE YAPA BİLİRİM CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİM SAYGILAR

 1. şimdilik geri bağlantı yok