arşiv

yazılar buna göre etiketlendi; ‘2013 af haberleri’

Denetimli Serbestlik Nedir Ve 2013 Af Çıkacak Mı?

Salı, 01 Oca 2013 78 yorum

Denetimli Serbestlik

Denetimli serbestlikten kimler faydalanır? Denetimlik serbestlik yasalaştı. 2013 Af Çıkacak Mı? Başbakanın geçmiş günlerde açıklamış olduğu af 2013 yılı içinde meclisden çıkacak mı? Denetimli serbestlik beraberinde af getiriyor? Peki bu aftan kimler faydalanacak?

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker, önümüzdeki günlerde Meclis’te görüşülecek kanunla 18 aydan aşağı cezası olan 15 bine yakın hükümlünün denetimli serbestlik uygulaması çerçevesinde açık cezaevinde kalma şartı aranmadan tahliye edilmesinin söz konusu olacağını söyledi.

Çarşamba günü mecliste görüşmesi planlanan bazı kanun maddelerindeki değişiklikler ile ülke genelinde 15 bin hükümlünün tahliye edilebileceğini kaydeden Peker, ”Son dönemlerde denetimli serbestlik hızlı bir şekilde bu işlere girdi, güzelde çalışıyor. Muhtemelen, çarşamba günü Meclis’te yeni bir kanun görüşülecek. Bu kanunda 18 aydan aşağı cezası olan tüm hükümlüler, açık cezaevlerinde kalma şartı olmadan tahliye edilecek.

2013 denetimli serbestlik bir yıldan az cezası kalmış yarı açık cezaevindekilere tahliye umudu doğdu. İşte denetimli serbestlik yasası ve beraberinde getirdiği 2013 Af. Denetimli serbestlik nedir, örgüt suçlusu aftan yararlanacak mı, çocuk tacizcileri aftan yararlanacak mı, şartlı salıverme kimleri kapsıyor,elektronik kelepçe takılarak tahliyeler nasıl olacak…

Denetimli Serbestlik Yasa Tasarısı ile artık mahkûmlar cezalarının son yılını cezaevi yerine dışarıda geçirecek. Tasarının yasalaşması halinde ilk aşamada 15 bin mahkûm tahliye olacak…

Açık ceza infaz kurumuna ayrılma hakkı olmayanlar, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm olanlar, örgüt ve terör suçluları, iki kez hücre cezası alanlar, koşullu salıverilme kararı geri alınanlar ve firar edenler, bu yasadan yararlanamayacak. 6 ay kesintisiz açık cezaevinde kalan, iyi hali olan, koşullu salıverilme tarihine 1 yıl ve daha az süre kalanlar ise hâkim kararıyla yasadan yararlanacak. Geçici madde ile açık cezaevine ayrılma hakkına sahip olduğu halde açık cezaevine ayrılmayan hükümlüler de ilk aşamada düzenlemeden yararlanabilecek.

Çocuk tacizcileri ile eşlerini tehdit ve yaralama suçundan ceza alan kocalar da bu tasarıyla erkenden tahliye olabilecek. Denetimli serbestlik süresince bu kişilere elektronik kelepçe takılacak. Çocuk tacizinden mahkûm olanlar, park ya da okullara yaklaşırsa, kelepçe alarm verecek. Alarm üzerine polis ve denetimli serbestlik elemanları harekete geçecek. Eşlerini yaralama ve tehdit suçundan hüküm giyen kocalar da eşlerinin konutuna ya da işyerlerine yaklaşırsa alarm çalacak.

Denetimli Serbestlik Yasası 2013, Denetimli serbestlik, elektronik kelepe, 2013 affı kimler tahliye